Menopoz ve Menopozun Belirtileri

Menopoz ve Menopozun Belirtileri

Menopozun anlamı kadınlarda adet göreme yani son adet anlamına gelmektedir. Bu hastalık türü kadınlarda menopoz olarak bilinen klimakterium, östrojen üretiminin azalması sonucunda ortaya çıkan ve genellikle kırk ve kırk yaş üstü kadınlarda görülen bir hastalık çeşididir.

Menopozun Belirtileri
Menopoza giren kadınlarda eller ve ayalarda yanma, terleme, ateş basmaları, hafıza zayıflığı, depresyon, vajinal kuruluk, kontrasyon bozuklukları ve libido kaybı gibi psikolojik sorunlar, kemik erimesi, meme dokusu kaybı, ciltte incelme, cinsel ilişkide ağrı, sık sık idrara çıkma ve tuvalete zor yetişmeler gibi belirtileri görülür. Kadınlarda hasta olma (adet görme) düzensizlikleri ve nadiren de olsa aniden adet kesilmesi meydana gelebilir.

Menopoz doktorunuzun size uygun görebileceği şekilde hormon replesman tedavisi ( yerine koyma )-HRT- ile kesilebilir. Hastada östrojen ve progesteron kombinasyonu olabileceği eğer hastanın rahmi alınmışsa sadece östrojen ile de yapılabilir. Birden fazla tedavi şekli vardır bunlar sırasıyla.

1- Tedavi şekli HRT oral yoldan (ağızdan) alınan tablet.
2- Buruna sıkılan sprey
3- Ciltte sürülen krem veya yapıştırılan bantlar
4- Vajinal fitillerle uygulanabilir.

Doktorun verdiği tedavi ve ilaçlarla hasta düzenli olarak ilaçları kullandığında adetlerini görür ama kanama yapmadan hormon replesman tedavisi yapan ilaçlar veya tedavi planları mevcuttur. Bu tür tedavileri planlanırken hasta ile danışarak karar vermek doktorun inisiyatifine kalmış bir karardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir