MEDIKAL MASAJ

Hastalık, sakatlık, yorgunluk, hareketsizlik, yaşlılık, fiziksel ve psikolojik tranvalar sonucunda vücuttaki organların çalışması enerjinin dengelenmesi hücrelerin beslenmesi ve temizlenmesi yeterli yapılamaz. Bu gibi hallerde vücuda masaj ve reiki, reflexoloji, şiatsu ve karyopraktik gibi terapiler uygulamak sorunların giderilmesinde yardımcı olan egzersizlerin yapılmasını kolaylaştırırlar. Masaj ve terapiler profesyonel biri tarafından yapılmalıdır ve vücudun ihtiyacına göre ayrı ayrı uygulanabildikleri gibi birlikte de uygulanabilirler. Birlikte uygulanırlarsa daha etkili olurlar ve birbirlerinin etkilerini desteklerler. Masaj ve terapiler egzersizlerle desteklenmezse ve kürlerden sonra egzersizlere devam edilmezse geçici bir rahatlıktan ileri gidemezler. Sağlıklı kişiler için masaj ve terapi kürleri:

Sağlıklı kişiler rahatlamak dinlenmek ve egzersizlerin faydalarını desteklemek için her sene haftada bir günlük seanslar halinde toplam 12 seans (3 ay) önerilir. Bunun dışında daha rahat ve kaliteli isteyen kişiler haftada bir gün daimi olarak masaj ve terapilerden faydalanabilirler. Hastalık ve sakatlık hallerinde masaj ve terapi kürleri:

Hastalık ve sakatlık hallerinde ilk haftada 3 gün 12 seans sonraki 3 ayda haftada 1 gün olmak üzere 4 ayda toplam 24 seans önerilebilir. Felç ve ciddi sakatlıklarda tedavi süresince haftada 1-3 seans sürekli uygulanabilir.

MEDIKAL MASAJ

Yorgunluk, sakatlık ve enerji yetersizliği gibi hallerde vücuttaki kanın dolaşması hücrelerin beslenmesi ve beslenmesi yeterli yapılamaz. Kişi kendinde egzersiz yapmak için yeterli gücü bulamaz. Bu gibi hallerde vücuda masaj uygulamak kan deveranın kolaylaşmasına ve vücudun rahatlayıp dinlenmesine yardımcı olur. Vücuda egzersiz yapabilecek güç kazandırır. Masaj yalnız başına hiç bir zaman zayıflama aracı olarak kullanılmamalıdır Mutlaka profesyonel biri tarafından yapılmalıdır. Medikal  masajının faydalı olabilmesi için masaj vücudun geneline (holistik) uygulanması cilt, adale ve kemikler dâhil vücudun her yerine tesir etmesi gerekir. Bu şekilde yapılan masaj; adalelerin gevşemesine, elastikiyetine, venöz kan dolaşımına, hemoglobin seviyesi ve lenfatik kan dolaşımının aratmasına kasların, mafsalların bağ dokularının gerilip uzatılmasına yardımcı olur. Psikolojik ve ruhi sorunları tedavi eder.    Medikal  masaj aroma terapi tekniğine göre (uçucu yağlar ve bitkisel yağ karışımı) yapılırsa daha faydalı olur.

REİKİ
Reiki  “rei” ve “ki” olmak üzere japonca iki sözcükten meydana gelir. “Rei” evrensel bilinç anlamına “Ki” tüm evrende bulunan her yeri dolduran varlıkların yaşam kaynağı olan enerji demektir. Böylece Reiki Evrensel yaşam anlamına gelir. Reiki terapisi evrensel yaşam enerjisini sevgi, şefkat ve pozitif düşünce ile ellerle aktarma yöntemidir. Evren sonsuz ve tükenmez bir enerji ile doludur ve bu doğal enerji, Reiki uygulayıcısının ellerinden büyük bir güçle akar. Aktarılan enerjinin yoğunluğu alıcının gereksinimi kadardır. Reiki uygulayıcısı onu yalnızca “aktarır”. Bu sırada kendi enerjisi eksilmez, aksine güçlenir ve dengelenir. Bu enerji insanların yeryüzü ve ile denge içinde, sağlıklı ve huzurlu yaşamalarını sağlarken ruhsal gelişmelerine de yardımcı olur. Her insan kendi kendini iyileştirme yeteneği ile doğar. Fakat  yaşamı sırasında karşılaştığı olaylar, edindiği düşünce biçimi, sürdürdüğü yaşam tarzı vb. fiziksel, zihinsel ve ruhsal-duygusal dengesinde bozulmalara yol açar, denge bozulunca da çeşitli  türden uyumsuzluklar baş gösterir. Reiki uygulaması kişinin kendi kendini iyileştirme güçlerini harekete geçirmekte, dengeyi sağlamakta ve böylece uyumsuzluklara son vermektedir. “Reiki elleri”, her zaman ve her yerde enerji yayar. Reiki tıbbi tedavileri destekler; ayak masajı, kozmik masaj, akupresör, akupunktur, el terapisi, solunum terapisi, lenf drenajı ve psikoterapilerle birlikte kullanıldığı zaman çok iyi sonuç verir, hayvan ve bitkilere de yararlı olur. İnsanın varlılara duyduğu sevgi ve şefkati aktarması için oldukça güzel bir yoldur. Reiki herkes tarafından öğrenilebilen ve kolayca uygulanabilen bir sanattır. Yalnızca seminer sırasında Reiki öğretmeninin güç aktarımıyla enerjiye uyumlanmak gerekir. Bu uyumlanmadan sonra enerji hemen kullanılabilir. Geleneksel Reiki öğretisinde üç derece bulunur:

1.derece: Reiki seminerinde ellerle enerji aktarımı öğretilir ve öğrenci öğretmen tarafından bu enerjiye uyumlanır.

2.derece: Reiki eğitiminin içeriği sembollerle çalışma ve uzağa enerji gönderme eğitimidir.

3.derece (ustalık):1. ve 2. derecede Reiki eğitimi almış öğrencilerin Reiki öğretmeni/ustası olmak istemeleri durumunda katıldıkları seminerdir.

KENDİ KENDİNE REİKİ UYGULAMA YÖNTEMİ:
Solunum meditasyonu uyguladıktan sonra ellerimizi hasta veya ağrıyan bölgelerimizin üzerine koyun. Kendinizi gerçek solunum ritminizi bıraktıktan sonra her soluk alışınızı da evrensel enerjinin Hara çakranızda (karın bölgesi) toplandığını, her soluk verişinizde ellerinize ve oradan ellerinizin altındaki hasta bölgelere aktığını düşleyin. Bu şekilde 3-5 dakika bekleyin. Bu esnada evrensel enerji hasta bölgenizdeki ağrı, sancı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır.

BAŞKA BİRİNE REİKİ UYGULAMA YÖNTEMİ:
Solunum meditasyonu uyguladıktan sonra ellerinizi Reiki uygulayacağınız kişinin hasta bölgeleri üzerine yerleştirin. Hasta bölgeler yara ve kırık gibi nedenlerle dokunmaya müsait değilse ellerinizi hasta bölgeye temas etmeyecek bir mesafeye yaklaştırın. Kendinizi gerçek solunum ritminizi bıraktıktan sonra Evrensel enerjinin her soluk alışta Hara çakranızda toplandığını, her soluk verişte ellerinize ve oradan hasta kişinin dokularına aktığını düşleyin. Reiki uygulanan kişinin reiki seansı öncesi solunum meditasyonu yapması, reiki seansı süresince kendini normal solunum ritmine bırakması ve evrensel enerjinin reiki uygulayan kişinin ellerinden kendi vücuduna aktığını düşlemesi evrensel enerjinin reiki uygulayan kişiden kendi vücuduna aktarılmasını arttırır. Reiki seansının etkinliğini fazlalaştırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir