Makyajın İncelikleri

Makyajın yapıldıktan 1. Saat sonra daha güzel gösterdiğini biliyor muydunuz? Eğer zamanınız varsa son anda makyaj yapmayın, bu işe daha önce başlayıp, daha güzel sonuçlar alın. Örneğin bir akşam yemeğine davetliyseniz nasıl ki sabahtan kıyafet seçiminize başlıyorsanız makyajınızı da öğleden sonra saatlerde tamamlamanız çok daha iyi olacaktır. Saatler geçince yüzünüzle bütünleşen makyaj sizi daha doğru tonlarda ve güzel yansıtacaktır. Hangi makyaj malzemesini nasıl kullanmalıyız, haydi bir göz atalım:

Fondöten: Hangi tip cilde sahip olursanız olun, mutlaka çok az sürülmelidir. Çünkü belirginleşmesi istenen noktalar gözler ve dudaklar olmalıdır. Cildinize eğer yağlı ise yarı sıvı bir fondöten kuru ise krem şeklinde bir fondöten uygulayın. Kullanacağınız fondötenin teninizle aynı renk olmasına dikkat edin. Karar vermek için uygulayacağınız en basit yol, bir miktar fondöteni elinizin üzerine uygulamaktır. Böylece teninize uygun renkte ise cildinize gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Pudra: pudrayı tüm yüzünüze, göz kapakları ve dudaklar da dahil olmak üzere uygulayın. Bu, cildinizin mat ve doğal bir görüntü almasını ve fondötenin kalıcılığını; göz kapaklarında ise, farın kalıcı olmasını ve istenmeyen kırışıklıklarda far toplanmasını önlemeyi, dudaklarda ise, rujunuzun uzun süre kalıcılığını sağlayacaktır.

Allık: Allığı çok hafif dokunuşlarla, elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kullanın. Zayıf bir yüze sahip olanlar yuvarlak yüze sahip olanlardan, renk ve miktar konusunda daha ölçülü davranmalıdır.

 

Fondöten Nasıl Kullanılmalı?

Fondöteni az az kullanın. İnce iki tabaka, kap kalın tek bir tabakadan daha iyidir. Kremleri, sıvıları ve jöleleri yüzünüze daha ince, düzgün bir tabaka halinde sürebilmek için önce avucunuzun içinde daha çok yumuşak bir hale getirebilirsiniz. Fondöteni böyle yumuşattıktan sonra, bundan burnunuza, yanaklarınıza, çenenize ve alnınıza birer nokta koyun. Eğer çubuk halinde bir krem kullanıyorsanız, bu saydığımız yerlere bununla küçük birer çizgi çizin. Fondöteninizi parmak uçlarınızla iyice yayın, çenede yukarıya dışa doğru, yanaklarda dışarıya doğru, alnınızda bir yandan öbür yana sonra burunda aşağıya, burun ucunun altına ve göz etrafında hafifçe bir daire halinde sonra göz kapaklarına uygulayarak tamamlayın. Fondöteni yaymaya devam ederek hemen çenenin altına inin. Boynunuza sürmenize gerek yok. Yalnız arada renk farkını belirten bir çizgi kalmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Kalıp fondöteni ıslak bir süngerle sürün. Bütün fondötenler sürüldükten sonra yüzde bir süngerin sürtülmesi tabakayı daha düzgün bir hale sokacaktır.

Daha Kusursuz Bir Yüz İçin

Makyajla yüzünüzdeki kusurları, koyu gölgeleri gizlemek, açık ve koyu tonlar kullanarak bazı kısımları ve boyutları düzeltmek mümkündür. Yüzdeki cilt bozukluklarını örtmek için saydam olmayan, örtücü bir karışım kullanın. Kusurlu kısımla cilt tonu arasında fazla bir fark yoksa ( kılcal damarlarda olduğu gibi) o zaman fondötene uyan bir malzeme kullanın. Kırmızımtırak bir yara izini, doğuştan var olan koyu renktekileri örtmek için bir ton açık malzeme kullanın. Beyaz bir yara izi gibi, pigmenti eksik olan bir yer gibi kısımları örtmek için de bir ton koyu malzeme seçmek daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu gizleyici boyayı sadece kusurun bulunduğu bölgeye sürün. Hafifçe parmağınızı sürerek boyayı yüzünüze yedirin. Boyanın kenarlarını fondötene bütünleşecek şekilde sürmeye devam edin. Eğer gerekiyorsa bunun üstüne ince bir tabaka daha fondöten de sürün.

Çoğu zaman gözlerin altında morluklar ortaya çıkar. Bu morluklar o kısımların rengini açmak suretiyle gizlenir. Bu işi çok hafif açık renk bir fondötenle ya da yumuşak beyaz bir kalem tercih edebilirsiniz. Bu malzemeyi oraya sürün sonra da parmaklarınızla hafifçe yayın. Bu beyazlaştırılan kısımların kenarları, fondötene karışmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir