Makyaj hataları ve çözümleri

Makyaj yapmanın amacı; yüzümüzdeki kusurları örterek daha canlı ve fresh bir görünüme kavuşmamızı sağlamaktır. Açık renklerle yardımıyla öne çıkarmak istediğimiz bölgelere uygulama yaparken, koyu renkler yardımıyla da geri plana itmek isteğimiz bölgelere uygulama yaparız. Bu temel mantığı kavradıktan sonra hata yapma yüzdeniz oldukça düşecektir.

Günlük hayatta sık sık gördüğümüz hatalardan başlayalım…

”Gözaltı kapatıcısı”

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, beyaz siyahı kapatmaz griyi doğurur. Siz koyu halkalarınızın üstüne açık renk kapatıcı uygularsanız kusurunuzu ön plana atmış olursunuz. Mantık neydi; öne çıkarmak istediğin bölgelere açık renk uygula. E biz kusurumuzu öne çıkarmak istemediğimiz için, gözaltlarımızı tenimizle aynı renkte bir kapatıcıyla kapatmalıyız. Hatta artık o kadar çeşitli ürünler var ki; somon rengi bir corrector ile morluklarınızı kapatıp rengi nötrledikten sonra, daha açık renk bir kapatıcı uygulayarak aydınlık bir görünümüm sağlayabilirsiniz.

”Cakey face”

Cakey face: Un kurabiyesi gibi ortada dolanan bayanlara takılan lakaptır. Un kurabiyesi gibi derken şunu söylemek istedim, yüzü pudraya boğulmuş, kuru, nemsiz, kırışık ve fondöteni adeta kusmuş bir cilt. Makyajınızı sabitlemek istiyorsunuz ancak pudrayı bu kadar abartmaya hiç gerek yok. Cildiniz kuruysa hiç gerek yok, birde mat fondöten kullanıyorsanız çarpı iki kere gerek yok. Uyguladığınız fazla pudra cildinizi sorunlu ve yaşlı gösterir. Yüzünde normalde belli olmayan kırışıklara bile durarak kırışmış bir cilt izlenimi yaratır. Fazla ürünü cilt kusacağı için pis bir ten görüntüsü oluşur. Pudranın doğru uygulama şekli çok basit; seyrek kıllı, yumuşak, büyük fırça ile yüze tampon hareketlerle çok az ürünü uygulamak. Emin olun bilinenin aksine az miktarda uygulanan bir pudra cilde daha iyi tutunarak makyajı daha iyi sabitler. Mat fondöten kullanıyorsanız veya kuru ciltli iseniz kesinlikle pudra kullanmamalısınız. Bunun yerine artık her markadan kolayca temin edebileceğiniz sabitleyici spreylerden edinebilirsiniz.

” fondöten”

Fondöten kesinlikle ve kesinlikle cilt tipinize uygun olmalı. Kuru cilde sahipseniz yağ bazlı likit fondötenleri, yağlı cilde sahipseniz daha köpük, stick veya mat likit fondötenleri tercih etmelisiniz. Herkesin deneyip memnun kaldığı bir fondöten sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle mutlaka cilt tipinize göre deneyerek alışveriş yapmalısınız. Fondöteniniz boynunuzla aynı renk olmalı. Bilek içinde, yanakta, çenede deneme yaparak alınan ürünler genelde cilt rengimizle uyum sağlamaz ve paramız çöpe gitmiş olur. Bu nedenle fondöten satın alacağınız zaman boynunuzda deneme yapın veya imkânınız varsa fondöteni tüm yüzünüze uygulatıp maske gibi durmadığına emin olduktan sonra satın alın.
Her fondötenin doğru uygulama şekli vardır. Bazı fondötenler sünger ile bazıları fırça ile bazıları ise el ile uygulamada en başarılı sonucu verir. Bu yöntemleri deneyerek içinize sinen en doğal görünümünü yakaladığınız şekilde uygulama yapın. Diğer bir nokta ise çok fazla ürün fondöten sıkıp cilde yediremeden uygulama yapmak. Bu uygulama şekli bizi doğallıktan uzaklaştırır, ölü bir cilt izlenimi verir ve en fazla 1 saat içinde o uygulanan fazlalıklar cilt tarafından kusulup çizgilere dolmaya başlar. En doğru uygulama şekli oldukça az ürün alıp, temiz cilde iyice yedirerek uygulama yapmaktır. Uygulama yaparken diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise kesinlikle çene kemiğinizi ve hafifçe boynunuzu renklendirmeyi unutmamak. Unutmayın; fondöten bir kapatıcı değildir. Küçücük bir sivilce izi için tüm cildinizi kat kat fondötene boğmaya ihtiyacınız yok. İnce bir fondöten uygulamasından sonra, rahatsız olduğunuz bölgeleri lokal olarak uygun bir kapatıcıyla kapatmalısınız.

”Allık”

Allık uygulaması için çeşit çeşit söylentiler, teknikler mevcut. Kimisi gülerek uygular, kimisi yanaklarını içeri çekerek, kimisi de el yordamıyla elmacık kemiklerini bularak. Bu uygulama tekniklerinden en yanlış olanı kesinlikle gülerek uygulamak. Çünkü güldüğünüz zaman yanaklarınız yukarı doğru çekilir ve allık asıl olması gereken yer olmaz. En doğru uygulama yanakları içe çekerek elmacık kemiği hattını izlemek ve burun kenarına iki parmak boşluk kala rengi dağıtmayı bırakmak.
Renk seçiminde de oldukça fazla hata yapılıyor. Hiç birimiz Heidi değiliz. Kıpkırmızı yanaklar dışardan oldukça komik görünüyor. Allık seçimi yaparken abartılı renklerden uzak durmalı daha doğal renklere yoğunlaşmalısınız. Kıpkırmızı yanaklar yerine uçuk pembeler sizi daha fresh gösterecektir. Yine cilt renginize göre; esmerseniz bronz-kahve allıkları tercih edebilirken, beyaz tenliyseniz daha uçuk tonlarda şeftalililer, pembeler veya yaz ayları için çok uçuk bronzlar tercih edebilirsiniz.

”Göz makyajı”

Günlük makyajda her zaman ki gibi abartıdan uzak durmak daha doğru bir karar olacaktır. Göz renginize göre yapacağınız doğal tonlarda bir makyaj sizi bakımlı göstermeye yetecektir. Kirpiklerinize özen göstermelisiniz. Piyasada çok çeşitli maskaralar mevcut iyi bir araştırma yaparak ve ürünleri deneyerek kendiniz için en doğru maskarayı bulabilirsiniz. Maskara uygulaması yaparken kesinlikle kat kat uygulama yapıp kirpikleri kalıp haline getirmemelisiniz. Bu yanlış uygulama kirpiklerinizi birbirine yapıştırır ve kirpikleriniz sanılanın aksine olduğunda cansız ve kısa görünür. Uygulama yaparken kirpiklerin birbirine yapışmasını engellemek için ilk katı sürdükten sonra çok az bekleyin ve tamamen kurumadan ikinci katı uygulayın. Daha sonra bir kirpik tarağıyla veya bitmiş temiz bir maskara fırçasıyla kirpiklerinizi tarayıp fazla maskarayı alın. Kirpiklerinizi tarayıp fazlasını almak kirpiklerinizi de tek tek ayıracaktır. Diğer yapılan hatalardan biri de maskara uyguladıktan sonra kirpikleri kıvırmak. Eğer böyle bir uygulama yaparsanız kirpikleriniz kırılır, kopar ve birbirine yapışır. Lütfen kirpik kıvırıcınızı temiz kirpiklere uygulayın.

”Dudak makyajı”

Dudak kalemi kullanmak rujun kalıcılığını arttır ve taşmasını önler. Ancak dudak kaleminiz kullanacağınız rujla aynı renkte olmalı. Ve dudaklarınızı daha dolgun göstermek için kesinlikle dudak hattınızın çok dışına çıkmamalısınız. Dudak kalemini en fazla yarım kalem ucu kadar dışarı taşırabilirsiniz, daha fazlası oldukça yapay ve demode duracaktır.
Mat rujlar çok moda olabilir sizde mat ruj sürmek isteyebilirsiniz, tabiki sürebilirsiniz ancak lütfen öncesinde dudaklarınıza bir peeling yapın ve nemlendirin. Eğer bakımsız dudaklarınıza sırf moda diye mat ruj sürerseniz dudaklarınız iyice kuruyup tahriş olacaktır ve makyajınız hiç hoş durmayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir