Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar

 

Kiraz meyvesi yazın severek yenen meyveler arasındadır. Kiraz ve vişne sıklıkla yenen meyvelerdendir. Ancak gelin görün k, kiraz ve vişne lekesi en zor çıkan lekeler arasındadır. Bu meyveler ne kadar lezzetli olsalar da lekeleri de bir o kadar zahmetlidir.

Kiraz ve vişne türü meyvelerin lekelerinden kurtulmak için bazı ipuçları vardır. Bunlar bilinmezse bu lekelerle uğraşmak çok zahmetli hale gelebilir. O nedenle biz de sizlerle bu bilgileri paylaşmak istedik.

Kıyafetin türüne göre (pamuklu, sentetik..) leke çıkarmanın yöntemleri değişmektedir. Leke kurumadan önce sıcak suya batırılmalıdır ve böylece kuruması ve yayılması önlenmelidir. Çünkü bu tip lekelerde direk ıslak bezle silmek lekenin büyümesine ve yayılmasına neden olabilir.

Kiraz lekesi nasıl çıkartılır?

– Lekenin üzerine sıcak s dökün ve bekleyin. Sıcak su yeterli gelecektir. Eğer leke kurumuş ise sıcak suya deterjan katın.

– Kıyafeti yarım saat sıcak ve deterjanlı suda bekletin. Ardından da durulayın ve çamaşır makinesine atarak yıkayın.

– Kumaşları yıkarken kendi programında yıkamaya özen gösterin. Aksi halde lekeler çıkmayacaktır ve sadece üstün körü bir temizlik sağlanacaktır.

– Kumaş sentetikse vişne lekesini çıkarmak için sirke ve limon kullanmalısınız. Pamuk yardımıyla lekenin üzerine sirke ve limon suyu sürülmelidir ve bekletilmelidir. Kıyafet daha sonra çamaşır makinesinde yıkanarak temizlenebilir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir