Kalp Hastalığında Beslenme

Kalp hastalığı ırsidir ve genetiksel olarak bir başkasına geçebilir. Eğer ailenizden birisi kalp hastası ise sizin de kalp hastası olma olasılığınız var. Bu durumu bilerek ona göre beslenmeli ve kendinizden de şüphelenerek önceden tedbir almalısınız. Kalp hastası olup olmadığınızı en kısa zamanda öğrenmelisiniz. Kalp hastası olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolu da kan testi yaptırmaktır.

Kalp hastasıysanız ya da kalp hastası olmak ihtimaliniz varsa beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Kalp hastası adayıysanız aşağı anlatacaklarımızı dikkatle okumalı ve neler yiyip neler yememeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Kalp hastaları magnezyum bakımından zengin olan besinlerle beslenmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler ve kuru üzümde magnezyum bulunmaktadır. Patates kabuğu, bezelye, ekmek, sarımsak, kuru fasulye ve yengeçte de magnezyum bulunmaktadır. Potasyum açısından zengin olan besinler de kalp hastalığına iyi gelir. Kuru meyve, baklagil ve sebzeler kalp hastalığına iyi gelmektedir. C vitamini açısından zengin olan yiyecekler ile et de kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Lif bakımından zengin besinler olan yulaf, meyve ve sebzeler de kalp hastalığına iyi gelir.

Kalp hastalarının hayvansal kaynaklı yağları yememesi gerekmektedir. Hindistan cevizi yağı, tereyağı ve hidrojenasyon yöntemi ile yapılmış olan margarinler ile kırmızı et ve sakatat yenmemelidir. Ayrıca sucuk, sosis ve salam yenmemeli ve karides ile tavuk derisi tüketilmemelidir. Tuz, şeker ve konserve besinler yenmemeli ve sigara ile alkolden uzak durulmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir