Kalay Temizleme Yöntemleri

– Kalay iyi bir şekilde kurutulması gereken aksi halde rutubet ve nem ile çok çabuk paslanabilen bir materyaldir. Kalayları kullandıktan sonra iyice kurulamadan kaldırmayınız. İyice kurulamadan kastımız havlu ile silmek değil, güneş ışığında bekletmektir.

– Kalay eşyalar üzerinde olan pas lekeleri bulaşık teli ile ovularak çıkartılabilir. Köpüklü ve sıcak suda yıkanmalıdır. Ayrıca da sıcak suda durulanmalı ve güneş ışığında kurumaya bırakılmalıdır.

– Kalay malzemesi ısı ile hemen kararan bir malzemedir. İyi bir şekilde kurutulmadıklarında da paslanmaya neden olmaktadırlar. Bu nedenle fırın malzemesi olarak kullanılmaktan vazgeçilmiştir. Oysa aşçılar ve pastacılar kalayda yemeklerin çok daha iyi piştiklerini söylerler.

– Kalay malzeme üzerinde meydana gelen yanık lekeleri ise sabunlu su ile temizlenebilir. Bu suya yıkama sodası ilave edin. Bulaşık teli ile temizleyin. Kalayınız temizlenecektir.

Her  ne kadar insanlar mutfak malzemeleri olarak çelik ya da granit türü son moda teknolojilere geçtiyse de hala bakır ve kalay kullanan  insanlar bulunmaktadır. Bunların eski ama etkili yemek pişiren materyallerdir. Hala eski günlerin kıymetini bilenenler bu malzemeler ile yemeklerini yaparlar. Hala sokak aralarında kalaycı ve bakır çaydanlıklar satanlar görebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir