İştahsızlığın Bitkisel Tedavisi

İştahsızlık aşırı iştah kadar ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Genelde gençlerde görülen iştahsızlık durumu aslında yeme alışkanlığının olmaması ve yeme bozukluğunun olmasının bir göstergesidir. Bir uzman hekime iştahsızlık sorunu yaşayan gençlerin götürülerek neden yemek yemediği ya da yemek istemediği öğrenilmelidir. İştahsızlık ciddi bir sorundur çünkü vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden olmaktadır. Az yemek yemek ya da anoreksiya tarzı bir rahatsızlığa yakalanmak kalp ve böbrek ile karaciğer üzerinde müthiş bir baskı yaratmaktadır. Stres ve ölümcük anemi denilen şeyin sebebi de bu iştahsızlık halidir.

Sindirim sistemi güçsüz olan ve yemek yeme konusunda isteksiz olan kişilerde görülen bu durum iyi ve sağlıklı birşeymiş gibi görünse de uzun vadede ciddi problemlere sebep olmaktadır. İştahsız kişilerde istemeden yemek yenildiği için yenilen yemek adeta mideye oturuyormuş hissi oluşmaktadır. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin de midelerinde aynı hissi yaratabilir. Kişiler midelerinde oluşan bu şişkinliği sık ama az yiyerek önleyebilirler.

İştahsızlığın bitkisel tedavisi şu şekilde yapılır:

– İştah açmak isteyenler pelin tentürü ya da centiyen kullanabilirler. Yemeklerden sonra dilin üzerine birkaç damla damlatmak iştahınızı açacaktır.

– Papatya, melisa otu ve çemen otu hem iştah açar hem de sindirim sistemini düzene sokar. Ayrıca da koyun otu çayının da içerisine kantaron ekleyip demleyebilir ve içebilirsiniz.

– 1 tatlı kaşığı alıçı meyvesi 1 fincan suda kaynatılıp içilirse tokluk hissine neden olur. O nedenle bu bitkiden de yararlanabilirsiniz.

– Bitki değil her ne kadar sebze olsa da soğan yemek karnı acıktırır. Ayrıca baharatlar da karın acıktırır. Özellikle kırmızı pul biber karın acıktırır. Sakız çiğnemek de bir yöntemdir ama midenizde asit oluşmasına ve midenizin şişmesine sebep olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir