Gebelikte Çatı Muayenesi

Gebelikte çatı muayenesi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?

Doğum yaklaştı ve sizin doğuma ne kadar hazır olduğunuz doktorlar tarafından merak ediliyor. Düzenli olarak doktor kontrolüne gittiğinizde doktorunuz sizinle ilgili her türlü değişimden haberdar olacaktır ve sizin doğuma hazır olup olmadığını anlayacaktır.

Sizin doğum için yapacağınız muayeneler sadece bebeğinizin ve sizin sağlık durumunuz ile ilgili değildir. Gebelerde çatı muayenesi denilen şeyin de size yapılması gerekmektedir. Doktorlar bu sayede çatılarınızın doğuma hazırlanıp hazırlanmadığını göreceklerdir.

Pelvik adı verilen çatı muayenesi 34. ve 35. haftalarda yapılır. Yani doğuma ramak kala yapılır. Rahme uygulanan çatı muayenesi sırasında dış genital bölge, rahim ve kemik çatı kontrol edilir ve durumu incelenir.

Çatı muayenesi ile bebeğin büyüklüğü ve anne karnındaki duruş poziyonu karşılaştırılır. Ayrıca annenin kemik çatılarının genişliği bebeğin büyüklüğüne uygun olup olmadığı kararlaştırılır. Böylece sezeryan mı yoksa normal doğum mu uygun buna karar verilir. Eğer annenin karnındaki bebek iri ancak annenin rahim ve kemik durumu bu bebeği doğurmaya müsait değilse o zaman anne normal doğuma değil sezaryana alınır ve böylece hem anne hem de bebek sağlığı riske atılmamış olur.

Çatıdaki darlık noktaları 3 adettir. En üstteline bakılmaz. Ancak orta kısımdaki darlık farkedilir düzeydeyse o zaman sezaryana karar verilir. Orta kısımdaki darlık ve bebeğin çıkış noktası yani en dış uçtaki darlık muayene edilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir