Gebelikte Bilinmesi Gereken Yasal Haklar

Gebelikte bilinmesi gereken yasal haklar şunlardır:

– Doğumdan önce çalışan anne olarak 8 hafta ve doğumdan sonra da 8 hafta yasal izniniz vardır. Yani işten çıkartılmama güvencesi ile hem doğum öncesi hem de doğum sonrası 2 ay yasal izne sahipsiniz.

– Ancak anneler durumları müsait olduklarında çalışmak isterlerse 37. haftaya kadar çalışabilir. 3 hafta sonra da doğum yapacaktır ve izinlerini doğumdan sonra kullanmak isteyebilir. Ancak bunu yapabilmesi için doktor kontrollerinden geçmesi ve doktorun 32. haftaya kadar çalışabilmesi için onay raporu vermesi gerekmektedir.

– Doğumdan sonra çocuk 1 yaşına gelene kadar her gün 1.5 saat çocuğunuzu emzirme hakkına ve iznine sahipsiniz. Mesai saatlerinizin 1.5 saatinde çocuklarınızı emzirebilir ve dinlenebilirsiniz.

Gebelik zorlu bir süreçtir. Beslenmeden bakıma, iş hayatından özel hayata kadar her bir noktasının ayarlanması ve reforma gidilmesi gerekmektedir. Her türlü durumun hamileliğe göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Beslenmede kişiler kahve ve çay gibi alışkanlıklarından vazgeçip daha doğal beslenmeye yönelmelidirler. Ayrıca tavuk, balık ve baklagillerle beslenip üzüm ve pekmez gibi kuru gıdalardan da tüketmelidir.

Hijyen konusunda da hamile kadınların hiç olmadığı kadar dikkat etmesi gereken şeyler arasında yer alıyor. Gebelikte kişilerin sıkca banyo yapması gerekmektedir. Bu sayede cilt kuruluğu ve çatlakların önüne geçilmiş olur.

Giyim konusu da hamileliğe göre yeniden düzenlenmesi gereken konular arasındadır. Kişiler beden ölçülerine göre rahat kıyafetler almalı ve özel olarak hamileler için dikilmiş kıyafetler giymelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir