Gebelerde Coraspin Kullanımı

Gebeler Coraspin kullanabilir mi?

İşte en merak edilen sorulardan biri de budur. Coraspin ilacı kişilerde görülen orta ve hafif derecede olan nevralji ve adet sancılarında kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca , iltihap durumlarında, diş ağrısı, migren, baş ağrısı, romatizmal hastalıklar ve soğuk algınlığı hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Emziren anneler coraspin ilacını kullanmamalıdır. Doktor gerekli görmüyorsa bu ilacın gebelerde ve emziren annelerde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Eğer gebeliğin son 3 ayındaysanız ve doğum yaklaşmışsa Coraspin kullanılmaması önerilmektedir. Coraspin sakıncalıdır. Bu ilacı kullanırken kişilerde mide rahatsızlığı ve deri reaksiyonları görülebilmektedir. Aşırı hassasiyete bağlı reaksiyonlar, nefes darlığı ve gastro-intestinal gizli kan kaybında da artışa neden olmaktadır. Ayrıca trombositopeni de görülebilmektedir.

Bu ilacı alırken grip ve suçiçeği hastalığına eşlik eden yüksek ateş durumları varsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. İlacı doktora sormadan kullanmayınız.

Gebelerin bu ilacı tromboz tedavisinde 3 ya da 4 defa günde 1 tablet şeklinde kullanmalıdır. Post-operatif by-pass ve shunt tromboz profilaksisinde kullanım dozu gün aşırı 1 tableti geçmemelidir. Ayrıca yüzeyel venlerin enflamasyonunda kullanım dozu da günde 2 tablet olmalıdır.

Ayrıca ateş ve ağrı durumlarında yetişkinlerde günde 10 tane alınabilir. Çocuklarda ise 4-6 yaşa kadar yarım, 7-9 yaşa kadar 1 adet, 9-15 yaşa kadar da 1 ya da 2 adet alınabilir.

Tam oranlar için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir