Evde Limon Ağacı Bakımı

Evde Limon Ağacı Bakımı

Evde limon ağacı olur mu? Neden olmasın… Üstelik limon ağacı yetiştirmek, bitki severler için oldukça zevkli ve hatta psikolojik telkin yerine dahi geçen bir ayrıcalıktır. Kokusu ve eşsiz görüntüsü ile limon ağaçları neredeyse huzurun temsilidir. Limon ağacı denilince bakımının meşakkatli olduğu düşünülse de aslında çok kolay ve keyiflidir..

Saksıda limon ağacı yetiştirmek istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken saksı ebadıdır. 22lik saksı ile işe başlamak idealdir. Toprak türü ise özenli seçilmeli. Ph seviyesi 6 civarlarında olan ve yüksek besinli, gübreye doymuş toprak kullanmalısınız. Limon ağaçları havadar ortamları severler. Bu sebeple çok kapalı kalan mekânlar yerine sık sık hava alabilen yerlerde bulundurmalısınız. Havadar ortam sevmeleri rüzgârda bırakabileceğiniz anlamına gelmiyor. Birçok bitki gibi limon ağacı içinde rüzgâr kırıcı bir koşuldur. Onu rüzgârdan saklamalısınız. Limon ağaçları güneşi sever. Güneş alan bir yer onun için en idealidir.

Aşırı soğuk ile temasta olmamalıdır. Aşırı soğuk limon ağaçlarının donmasına, ölmesine sebep olabilir. Bu sebeple limon ağacınızı kış aylarının can alıcı soğuklarında muhakkak koruma altına almalısınız. Eğer ağacınızın yerini değiştiremiyorsanız ona muşamba yardımı ile bir çadır kurabilir, onu sarıp soğuktan etkilenmesini engelleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken limon ağacınızı sıkı sıkı paketlemeyin sakın. Limon ağacınız soğuktan etkileniyor demek çok sıcak tutun anlamına da gelmez. Suni ısıtıcıları limon ağacınızdan uzak tutmalısınız. Isıtıcı kenarları çok ısı yani çok buharlaşma demek bu da bitkinizin su kaybetmesi anlamına gelmekte. Limon ağacının sağlığını koruyabilmesi içinse, budama işlemi oldukça mühim bir uygulamadır.

Belirli aralıklarla dikkatle budanmaları ömürlerini uzatan en iyi şifalardan biridir. Limon ağaçlarını sulama işlemi ise, titizlenilmesi gereken bir unsur. Ne çok ne de az su vermelisiniz. Vıcık vıcık su içinde kalırsa çürür az su olursa kurur. Saksıda ise sulama ardından altında su birikmemesine özellikle dikkat edin. Aşırı su limonunuzda hastalıklara yol açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir