Dua Çiçeğinin Çeşitleri ve Bakımı

Dua Çiçeğinin Çeşitleri ve Bakımı

Dua çiçeğinin, botanik bilimindeki ismi Maranta’dır ve 20’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Adını kâşifi olan Bartolomeo Maranta’dan almıştır. Dua çiçekleri oldukça ilgi çeken ve mekânlar için vazgeçilmez olan bir süs bitkisidir. Her akşam duruş biçimini değiştiren bu çiçekler, biçimi ve duruşu bakımından dua eden insan eli figürünü andırırlar. Bu sebeple dilimizdeki adı dua çiçeği olarak belirlenmiştir. Dua çiçeğinin bütün çeşitleri birbiri ile benzer özellikler taşır ancak görüntü bakımından birbirlerinden oldukça farklı bir yapıda da bulunabilmektedirler. Dua çiçeklerinin dünyada en çok bilinen popüler türlerini Calathea Makoyana, Calathea Roseopicta, Calathea Ornato, Calathea, Orbifolia, Calathea Ecuadoriana, Calathea Veitchiana,Calathea Lancifolia olarak sayabiliriz.

Dua Çiçeğinin Gereksinimleri ve Bakımı

Dua çiçekleri, geniş ve büyük saksı ortamlarında serpilmeyi başaramaz. Eğer bir dua çiçeği yetiştirecekseniz, köklerinin saksıyı tıka basa doldurabileceği saksı boyutlarını tercih etmelisiniz. Bunun nedeni dua çiçeklerinin havadar toprak sevmesidir ki kökleri ile bu hava kanallarını kendileri rahatça oluşturabilmekteler. Dua çiçeklerini yetiştirmek için hava koşullarına da çok dikkat etmelisiniz zira çok dayanıklı bitkiler değildirler. Soğuk havaya tahammülleri fazla yoktur. Dua çiçekleri için güneş çok önemlidir. Güneş almadan büyürlerse solgun olurlar. Ancak bu direk olarak güneşe maruz bırakılması anlamına da gelmiyor.

Dua çiçekleri direk olarak güneşe bırakıldıklarında da canlılıklarını yitirirler. Öğle güneşine direk olarak maruz kalacağı bölgelerde tutmayın. Yalnızca sabah ya da akşam güneşinden faydalanacağı yerlerde çok daha iyi yetişirler. Sulama işlemini ise toprağının durumuna göre yapmalısınız. Toprak kurumaya başladıkça sulamalısınız. Dua çiçeğine direk çeşmeden alınan suyu verilmemelidir. Klor onların solmasına sebep olan zararlı bir durumdur. Bu sebeple dua çiçeğine vereceğiniz suyu bir kaç gün bir kapta bekletmiş olmalısınız. Bol bol su da dökmemelisiniz.

Saksının altından yalnızca bir kaç damla su çıkacak miktarda sulama işlemi yeterlidir. Köklerinin ıslanması dua çiçeği için en ideal sulama miktarıdır. Çok fazla ek besin vermemelisiniz. Bitki vitaminler ya da benzeri bir ek besin kullanıyorsanız bunu yalnızca bir kaç güne bir yapmalısınız. Ayrıca dua çiçeklerinin saksını her yıl değil yalnızca 2 yıla bir değiştirmelisiniz. Toprak ve saksı değişimleri için ideal olan en erken süre iki yıldır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir