Diyette ekmek yenir mi? Zayıflatır mı?

Diyette ekmek yenir mi? Zayıflatır mı?

Diyette ekmek yenmez. Yani eğer zaafınız varsa tabi ki tamamen kesmeniz mümkün olamayabilir ama beyaz undan yapılan ekmek özellikle tercih edilmemelidir. Çünkü buğday ayrıştırılırken kabuğu ve özü atılır. Daha çok nişasta ve daha az proteine sahip bu bölüm geriye kaldığında beyaz un meydana gelir. Buğdayın sahip olduğu liflerde kabuğunda yer aldığı için ve bu kabuk atıldığı için geriye lifsiz bir besin kalır bu da tok tutma özelliğini azaltır.  Bu vitaminsiz ve mineralsiz kalan bölüm tok tutma özelliğini azaltır ve çabuk acıkmaya sebebiyet verir. Diyette ekmek yenmez deyişim bu yüzdendi. Çünkü ekmek dendiğinde hepimizin aklına beyaz unla yapılan ekmek gelir. Yoksa sizi zehirleyip öldüreceğinden değil. Ancak diyet sürecinde amacımız kilo vermek. Bunun için bizi tok tutacak yiyecekler, metabolizmamıza katkısı olan yiyecekler ve vitamin mineral bakımından zengin olan yiyecekler tercih etmeliyiz.

Eğer illa ekmek tercih edeceksek, tam buğday ekmeklerini abartmamak kaydıyla incecik bir dilim halinde günde bir defa tercih edebiliriz. Ama bu zayıflatıcı özelliğe sahip değildir. Sadece tokluk sağlayabilecek özellikle ve lif bakımından zengin olan tam buğday ekmeğini tercih etmek daha doğrudur. Böylece daha besleyici bir ekmek tercih etmiş oluruz.  Esmer ekmeği tercih etmek posa bakımından daha zengindir.  Böylece bağırsak sisteminde şişerek doygunluk oluşturur.  Bağırsaklarda hacim oluşturmasıyla da beraber bağırsaklarda süpürge etkisi yaratarak dışkılamayı kolaylaştırır ve bağırsak kanserini karşı korur. Öte yandan esmer ekmekler besinlerin içinde yer alan şekerlerin kana daha yavaş karışmasını sağlar. Böylece kan şekerinin ani iniş çıkışlarını engellemiş olur.

Eğer diyetinizde sağlıklı olan esmer ekmekleri tercih ederseniz bilakis doğru bir adım atmış olursunuz. Diyette doğru bir ekmek tercih edilirse sağlıklı bir besin kaynağı elde etmiş olursunuz. Tabi ki dozunda tüketildiği sürece. Zaten sağlıklı olan bir ekmek tercih edilmediğinde öğünlerde gerekli olan karbonhidratı alamayız. Dolayısıyla proteine ve yağ oluşuma kayan denge kilo vermeyi zorlaştırır. Uygun miktarda ve sağlıklı olan ekmeği tükettiğimiz zaman rejimimize katlı sağlar ve kilo vermemize katkı sağlar diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir