Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı

Beyaz çamaşırların yıkandıkça zamanla sarardıklarını fark ederiz. Bunun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin önüne geçerek çamaşırlarınızın daha uzun süre beyaz kalmalarını sağlayarak işe başlayabilirsiniz.

  • Klorlu su çamaşırlarınızı sarartır, bu etkiyi kıracak deterjanlar tercih edin.
  • Çok kirli olan beyazlarınızı diğerleri ile aynı anda yıkamayın bu sararmalara yol açan etkili bir faktördür.
  • Kesinlikle renkliler ile bir arada yıkamayın. İlk seferlerde bariz şekilde etkilenme olmasa da zaman geçtikçe bu durum beyazlarınızın da renklenmesine sebep olur.
  • Ter gibi vücut sıvıları sararmaya neden olur ve kolayca temizlenmezler. Bunun için bu gibi giysilerinizi çok sık yıkayın. Yıkarken de yukarıda belirttiğimiz ayrıntılara kesinlikle dikkat edin!

Ancak ne yaparsanız yapın yine de beyaz çamaşırlarınız geç de olsa sarardılar değil mi? Hiç üzülmenize gerek yok zira bu durumdan kurtulmak için çocuk oyuncağı kadar basit metotlar var. Çamaşır suyu diyeceğimizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Elbette ki çamaşır suyu beyazlatır ama arka arkaya kullanırsanız da sarartır. O halde ne yapıyoruz, çamaşır suyundan ziyade çok daha organik ve kesin çözümlere yöneliyoruz. Peki nedir bu çözümler? Sizler için bu çözümleri madde madde derledik;

  1. Telaşı bırak, her derde deva karbonat! Şaka da değil hani… Karbonatın olmayan mucizesi var mıdır bilemiyoruz ancak beyazları koruma ve tekrar tekrar beyazlatma konusunda karbonat gibisi tabii ki yok. Makinanızın deterjanını ilgili bölmeye koyduktan sonra bir çay bardağı kadar karbonatı da üstüne ilave ediverin ve bu şekilde yıkayın. Su ve karbonat ikilisi kuvvetli bir temizlik macunudur. Kar gibi beyazın en önemli sırlarından biri işte bu.
  2. Oksijenli suyun çözdürücü ve arındırıcı özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik eczanelerde satılmakta… Boş verin çamaşır suyunu ve daha doğal olan oksijenli su ile tanışın. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir çay bardağı oksijenli su dökerek yıkama işlemini gerçekleştirin. Bunu genel bir temizleyici olarak düşünmeyebilirsiniz. Çünkü deterjan ile birlikte kullanılmıyor. Tek başrol kendisi. Bu sebeple gerektiğinde yapın ve beyazlar beyazlasın… Bir beyazlatma müdahalesi olarak aklınıza yazın.
  3. Limon Suyunun parlatıcı olarak bulaşık makinalarında da kullanıldığını biliyorduk. Bu kez limon suyu karşımıza beyaz çamaşırlar konusunda bir kahraman olarak çıkıyor. Makinanızın ilgili bölmesine deterjan koyduktan sonra deterjanın üstüne bir çay bardağı limon suyu koyun ve yıkama işlemini başlatın.. Gördünüz mü, kar beyazını evinize çağırmak aslında ne kadar da kolay…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir