Begonya Bakımı Nasıl Yapılır

Begonya Bakımı Nasıl Yapılır

Bir çoğumuzun iç mekânları süslemekte vazgeçemediği eşsiz bitkilerden biri de begonyadır. Ki hatta begonyaların oldukça fazla ilgilisi vardır. Begonya yetiştirmek başlı başına bir keyiftir. Kimi zaman pencerelerde, kimi zaman çalışma masalarında ama neredeyse daima karşımıza çıkarlar. Begonyanın yüzlerce çeşidi vardır. Bu türlerden kimi kalıcı kimi geçicidir. Begonyalar her renkte çiçek açabildiklerinden tercih sebebidir. Dekoratif maksatlı olarak iç mekânlarda oldukça fazla kullanılmakla beraber, bakım sürecinin de insanı rahatlatan etkileri sebebiyle de büyük neşe kaynaklarıdır. Begonyaların bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Peki, bir begonya nasıl yetiştirilir?

Kışa çok fazla dayanamayan bu bitkiyi yetiştirirken öncelikle bulunduğu ortamın sıcaklığının en fazla 15 dereceye kadar düşebilmesi gerekir. Daha soğuk ortamlarda begonyalarınız olumsuz etkilenirler. Begonya kesinlikle direk olarak rüzgârla temasta bırakılmamalıdır. Rüzgâr onların sarsılmasına sebep olduğundan solmalarına yol açar. Kapı ağzı ya da pencere kenarları gibi yerlerde bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Begonyalar ışığı çok severler. Onlara az ışık verirseniz küstürürsünüz. Ancak onu direk olarak güneşe de maruz bırakmamalısınız. Öğle güneşinin zalim ışınları haricinde bırakın güneşlensin. Hatta siz onu gölgede bırakırsanız o güneşin yönüne doğru eğilerek size kendiliğinden bu durumu hatırlatıp, sizi uyaracaktır. Ancak kim ister ki sağa ya da sola eğilmesini?

Begonyayı sulamanın da mevsime göre farklılıkları var. Yaz aylarında haftada en az iki ya da üç kez ona su vermelisiniz. Kış aylarında ise bu sayıyı haftada bire düşürmeniz gerekmektedir. Begonyaları sularken saksının üstünden sulamalı ve her defasında aynı miktar su vererek bu işlemi yapmalısınız. Saksısının alt tabağında fazla su kalmasına müsaade etmemelisiniz. Ertesi gün bu suyu muhakkak tekrar begonyanıza dökün. Toprağının çok fazla kurutulmaması gerekir. Bunu parmağımızla toprağına bakarak anlayabiliriz. Eğer ıslak ise su vermeyin. Ancak kurumaya başlamışsa hemen sulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir